قطعاً تا به حال این سوال برایتان پیش آمده است که منظور از توزیع‌های ROS چیست؟ و چگونه می‌توانید به تمام پکیج‌های موجود برای ROS دسترسی داشته باشید؟ آیا تا به حال نیاز داشته‌اید تا نمودار دیتاهای سنسورها و یا هر دیتای دیگر را در ROS نمایش دهید؟ اینکه چگونه دیتاهای خام سنسورها و سایر اطلاعات مربوط به ربات را با ابزارهای کاربردی موجود در کنار ROS توسط RVIZ نمایش دهید و یا ‌اینکه چگونه می‌توان در شبیه‌سازی، یک ربات واقعی را توسط Gazebo مدل کرد؟. در این بخش به آنها پرداخته می‌شود.

RVIZ (ROS visualization)

Rviz ، یک نمایشگر سه بعدی برای نمایش دیتاهای سنسورها و وضعیت قرار گیری ربات با توجه به اطلاعات  ROS است. به کمک Rviz شما می توانید مدل ربات واقعی خود را ایجاد نمایید و وضعیت آن را در نمایشگر ببینید. همچنین می توانید دیتاهایی که به صورت آنی از حسگرها با استفاده از تاپیک ها می آید را نمایش دهید. به عنوان نمونه دیتاهای دوربین، فاصله یاب لیزری، دیتاهای حسگر سونار و هر حسگر دیگری که به ربات متصل است.

Gazebo

شبیه‌سازی ربات ابزاری اساسی در هر نرم‌افزار رباتیک است. یک شبیه‌ساز خوب، امکان آزمایش سریع الگوریتم‌ها ، طراحی ربات‌ها ، انجام تست رگرسیون و آموزش هوش‌مصنوعی را با استفاده از سناریوهای واقع‌گرایانه فراهم می‌آورد. Gazebo با دراختیار داشتن این قابلیت‌ها، امکان شبیه‌سازی دقیق و کارآمد انواع ربات‌ها در محیط‌های پیچیده داخلی و خارجی را فراهم می‌کند. خلاصه این‌که یک موتور فیزیک قوی ، گرافیک باکیفیت بالا و رابط‌های مناسب برنامه‌نویسی و گرافیکی در Gazebo در اختیار شما قرار دارد تا ربات خودتان را با شرایطی نزدیک به واقعیت مدلسازی و تست کنید.