ربات های پرکاربرد در ROS را می‌توان در دسته های هوایی، زمینی، دریایی، و بازوهای رباتیک دسته‌بندی کرد. در این بخش ربات‌های معروف و پرکاربرد هر کدام از این دسته‌ها، مورد بررسی قرار می گیرند. همچنین برخی از تجهیزات پرکاربرد ربات ها نیز بررسی می شود.

ربات‌های دریایی

بازوهای رباتیک

ربات‌های زمینی

ربات‌های هوایی

در ROS پلتفرم‌های متنوعی از ربات‌های هوایی، بالاخص کوادکوپترها وجود دارد که امکان برنامه‌نویسی و کنترل پرنده‌های بدون سرنشین را در موقعیت‌ها و شرایط گوناگون فراهم می‌کند. کوادکوپترها معمولاً از  انواع سنسورها نظیر شتاب‌سنج، ژیروسکوپ، مغناطیس‌سنج، فشارسنج، دوربین و لیزر اسکنر استفاده می‌کنند که همگی آنها با رآس سازگاری دارند. شما می‌توانید با راه‌اندازی یک ربات هوایی در ROS، با استفاده از پلتفرم‌های متن-باز کنترل پرواز، انواع الگوریتم‌های هدایت، ناوبری و کنترل را بر روی آن پیاده‌سازی کنید.

در ادامه ربات‌های هوایی که ROS از آنها پشتیبانی می‌کند بررسی می‌شوند.

ربات TIAGo

ربات TIAGo (تیاگو) یک ربات متحرک دارای بازو ( mobile-manipulator) است که توسط شرکت PAL Robotics ساخته شده است.

این ربات در سه مدل دوبازو، تک بازو و بدون بازو تولید می‌شود.قابلیتهای این ربات نظیر ناوبری، ادراک، برداشتن و گذاشتن اجسام، ادراک متقابل، شناسایی حرکت، تشخیص چهره و … اون رو به پلتفرمی مناست برای کارهای تحقیقاتی تبدیل کرده.

TurtleBot

ربات لاکپشتی، یک ربات موبایل نسل جدید است که ماژولار ، جمع و جور و قابل تنظیم است. کیت TurtleBot شامل سنسور فاصله ۲D / 3D ، کامپیوتر تک بُردی SBC (Single Board Computer) و کیت سخت افزاری نصب TurtleBot است.